Aksiyete Bozuklukları

Yaygın Anksiyete Bozukluğu nedir?

Hepimiz sağlık, para veya aile problemleri gibi konularda endişe duyabiliriz. Fakat yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler bu ve benzeri konularda herhangi bir neden yokken aşırı derecede endişe duyarlar. Tüm günü yoğun bir endişe ile geçirirler ve her şeyin kötü gideceğini düşünürler.

Yaygın anksiyete bozukluğu yavaş gelişir. Sıklıkla ergenlik döneminde veya gençlik dönemlerinde başlar. Hastalığın belirtileri farklı zamanlarda daha iyi veya kötü olabilir ve sıklıkla stres durumlarında kötüleşir. Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler hastalık teşhisi konulana kadar çok sayıda doktora başvururlar. Genellikle doktora baş ağrıları, uyumada zorluk gibi şikayetler ile başvururlar.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu (Sosyal fobi) nedir?

Sosyal anksiyete bozukluğu başkaları tarafından yargılanma korkusu duyma ve utanmadır. Bu korku çok güçlü olabilir ve kişiyi işe, okula gitmekten veya günlük işleri yapmaktan uzaklaştırabilir.

Herkes belirli zamanlarda endişe duyabilir veya utanabilir. Örneğin, yeni insanlarla tanışmak veya topluluk önünde konuşmak gibi. Fakat sosyal fobisi olan insanlar bu ve benzeri olaylar daha olmadan haftalar önce endişe ve korku duyarlar. Başka insanların önünde bir şeyler yapmaktan çok korkarlar. Bir şeyler yapmak zorunda kalarak toplum içinde utanacaklarını düşünürler, bir yerlere gitmekten çekinmeye veya olaylardan uzak kalmaya çalışırlar. Sosyal anksiyete bozukluğu olan çok sayıda kişi, korkmaması gerektiğini bilir fakat korkusunu kontrol edemez. Sosyal anksiyete bozukluğu genellikle gençlik yıllarında başlar.

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu olan kişilerde;

• Günlük işler için çok fazla endişe duyma Var olan endişelerini kontrol etmede zorlanma

Normalden daha fazla endişelendiğinin farkında olma Rahatlayamama

Bir işe konsantre olmada zorlanma

Kolayca irkilme, titreme

Uykuya dalmada veya uykuda kalmada zorluk Her zaman yorgun hissetme

Baş ağrısı, kas ağrıları, mide ağrıları veya açıklanamayan ağrıların olması Sinirli olma, fazla terleme

Sosyal Anksiyete Bozukluğu belirtileri nelerdir?

Sosyal Anksiyete Bozukluğu olan kişilerde; İnsanlar ile beraber olmaktan ve konuşmaktan sıkıntı ve endişe duyma

Insanların karşısında sıkılma ve utanma Yargılanmaktan aşırı korkma

Katılacağı ortamlar için haftalar öncesinden endişelenme

İnsanların olduğu ortamlardan uzak durma Arkadaş edinmekte ve arkadaşlıklarını sürdürmekte zorlanma

Etrafında insanlar varken kızarma, terleme

Yaygın ve Sosyal Anksiyete Bozukluğu sebepleri nelerdir?

Yaygın ve Sosyal anksiyete bozukluğu kalıtsal geçiş gösterebilir. Araştırmalar beynin bazı bölgelerinin korku ve endişe duygularının oluşumunda rol oynadığını göstermiştir. Aynı zamanda stres ve çevresel faktörlerin hastalıkta rol oynayabileceği ifade edilmektedir.

Yaygın ve Sosyal Anksiyete Bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Anksiyete bozukluğu genellikle psikoterapi, ilaç tedavisi veya her iki yöntem birlikte kullanılarak tedavi edilir. Sizin için en iyi tedavi seçeneği için doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz anksiyete bozukluğu tedavisinde antidepresanları önerebilir. Antidepresanlar genellikle depresyonu tedavi etmek için kullanılır fakat aynı zamanda anksiyete bozukluğu tedavisinde de etkilidir.

Etkilerinin başlaması bir iki hafta sürebilir. Bazı ilaçlar baş ağrısı, bulantı veya uyumada zorluk gibi yan etkilere neden olabilir. Yan etkiler ile ilgili doktorunuz ile konuşun.

Psikoterapi: Bilişsel davranış tedavisi olarak ifade edilir. Psikoterapi kişilere farklı şekilde düşünmeyi, davranmayı öğreterek kişinin obsesif (takıntılı) düşünceler veya kompulsif (zorlayıcı) hareketler yapmaksızın daha az endişe veya korku hissetmesini sağlar.

İlaç tedavisi: Doktorunuz anksiyete bozukluğu tedavisinde antidepresan ilaçları önerebilir. Antidepresan ilaçların etkilerinin başlaması bir iki hafta sürebilir. Bazı ilaçlar baş ağrısı, bulantı veya uyumada zorluk gibi yan etkilere neden olabilir. Yan etkilerin çoğunluğu zaman içerisinde azalır. Yan etkiler ile ilgili doktorunuz ile konuşun.

Yaygın anksiyete hastası olmak...

"Her şey için her zaman endişeliydim. Endişelenmem için herhangi bir problem olması gerekmiyordu, gergin hissediyordum. Geceleri uyumakta ve işte dikkatimi toparlamakta zorluk çekiyordum.

Doktoruma gittim ve tüm bu endişelerimden bahsettim. Endişelerim ile başa çıkmak için şimdi ilaç alıyorum ve psikoterapiye gidiyorum. Zor zamanlar geçirdim fakat şimdi daha iyi hissediyorum."

Sosyal anksiyete hastası olmak...

"Okulda cevapları bilsem bile daima soru sorulmasından korkardım. İşe gittiğim zaman insanlar ile karşılaşmaktan korkuyordum. İş arkadaşlarımla yemek yiyemiyordum. Başkalan tarafından yargılanmaktan korkuyordum ve kendimi aptal durumuna düşüreceğim konusunda endişeliydim. Buluşmalarda kalbim çarpıyor ve terliyordum. Planlanmış bir buluşma veya aktivite yaklaştıkça bu hissettiklerim daha da kötüleşiyordu. Bazen günler öncesinden uyuyamıyordum veya yemek yiyemiyordum. Korkularım ve endişelerimle baş edebilmek için şimdi ilaç tedavisi alıyorum ve psikoterapiye gidiyorum. Benim için zor oldu fakat şimdi daha iyi hissediyorum."